IPVanish VPN İnceleme

Güncelleme: IPVanish, günlüğe kaydetme politikası hakkında yalan söyledi, bunları kullanmamanızı öneririz. Daha fazla burada

Merkezi ABD’de olan IPVanish’in VPN sağlayıcıları arasında itibarı yüksek. Esasen, şirketin iddiası kendilerinin birinci sınıf VPN hizmeti sunan sağlayıcılar arasından 100’den fazla sunucusu olan tek firma olduğu yönünde. 60 ülkede sunucuları olan şirketin 14 binden fazla IP’si bulunmakta.

IPVanish ürünleri internetteki kimliğinizi istenmeyen türden izlenme, gözetlenme ve diğer tehditlerden koruyan bir güvenlik ürünü olarak pazarlanmakta. Dahası, bağlantı noktasına bağlı olarak kısıtlanmış içeriklere bu hizmet sayesinde rahatlıkla erişiminiz olacak.

Nasıl Çalışır

IPVanish internet trafiğinizi şifreleyip güvenli bir şekilde sunucularından biriyle tünelleyerek güvence altına alır. IP adresinizi değiştirir, ki bu internete nereden bağlandığınızın gizlenmesi demektir. Dolayısıyla online gizliliğiniz sağlanmış olur.

Özel Sanal Ağ [Virtual Private Networ (VPN)]’i kullanmak için istemci yazılımını cihazınıza yükleyip çalıştırmanız gerekemektedir. Oradan hangi sunucuya bağlanacağınızı yüzlerce seçenek arasından seçebilirsiniz. Bağlantı kurulduktan sonra, internette yaptığınız her şey sanki o sunucudan yapılıyormuş gibi görünecektir.

Güvenlik

IPVanish 128-bit PPTP, 256-bit L2TP ve 256-bit OpenVPN şifreleme protokollerini kullanır. Yani ürün size en yüksek güvenliği sağlamak için her şeyi yapar. Dahası, kullanıcının anonimliği paylaşımlı dinamik IP ile daha da güvence altına alınır, bu durumda internet servis sağlayıcınız bile ne yaptığınızı bilemez.

IPVanish yakın bir zamanda kullanıcı kaydı tutmayla ilgili prensiplerinde değişikliğe gitti. Artık kullanıcılara ait hiçbir veri kaydedilmiyor. Aslına bakarsanız şirket kullanıcıların sunuculara ne zaman bağlı olup olmadıklarının kaydını bile tutmuyor. Bu da onları VPN piyasasında en kapsamlı anonimlik sağlayan servislerden biri haline getiriyor.

Sunucular

IPVanish’in birçok ülkede sunucuları bulunmaktadır. Bunlar: Kosta Rika, Letonya, Arjantin, İsveç, İtalya, Malezya, Mısır, Portekiz, Kırgızistan, Belçika, İzlanda, Litvanya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, İsrail, Romanya, Güney Afrika, Güney Kore, Bulgaristan, Norveç, İsviçre, Endonezya, Almanya, Fransa, Çin, Avusturalya, Hindistan, Tayland, Lüksemburg, Polonya, Kanada, Malta, Brezilya, Avusturya, Rusya, Slovakya, Birleşik Krallık, Macaristan, Meksika, İspanya, Singapur, Suudi Arabistan, Danimarka, Japonya, Ukrayna, Türkiye, ABD, Finlandiya, Panama, Yeni Zelanda ve Hırvatistan.

Ücretler ve Ödeme Yöntemleri

Diğer VPN servisleri gibi IPVanish’in de çeşitli sürelerdeki kontratlar için değişik ücret tarifleri var. Ne kadar uzun süreli hizmet alırsanız o kadar ucuza alıyorsunuz. Bir aylık üyelik 10$, üç aylık toplam 26,99$ (aylık 8,99$), seneleik plan ise 77,99$ (aylık 6,49$).

Ödeme yöntemlerine gelince, kredi kartı, banka transferi ya da PayPal ile ödeme yapabilirsiniz. Aynı zamanda, şirket sizden yalnızca bir e-mail adresi ve bir de şifreden başka bir şey istemediğinden, Bitcoin ile ödeme seçeneği de bulunuyor. Yani ödeme yaparken de tamamıyla anonim olabilirsiniz, bu da daha fazla güvenlik demek.

Teknik olarak ücretsiz deneme sürümü gibi bir şey olmasa da 7 günlük para iade garantisi sayesinde hizmeti ilk 7 gün deneyip tatmin olmama durumunda para iadesi talep edebilirsiniz.

Uyumluluk

VPN’i desteklediği sürece, IPVanish çeşitli cihazlar ve işletim sistemleri için mükemmel destek ve uyumluluk sunuyor. Windows, Mac OS X, iOS, Android, Chromebook ve daha birçok yöneltici destekleniyor. Bazı şifreleme protokollerinin bazı cihazlarda çalışmayacak olması ise hiçbir şey demek değil.

VPN istemcisinin uyumlu cihaz ve işletim sistemlerine kurulumuyla ilgili açıklamalar şurada bulunabilir: https://www.ipvanish.com/vpn-setup/

Müşteri Desteği

IPVanish canlı sohbet özelliği, destek sorgu numarası ile problem takibi, hem teknik ekibin hem diğer kullanıcıların katılımıyla oluşturulan forum ile 7/24 destek sağlıyor. Bununla birlikte canlı sohbet sadece ABD çalışma saatlerinde açık, yani bu saatler dışında gecikmeler yaşanabilir.

Hangi amaçla kendilerine soru yöneltmiş olursanız olun teknik yardım ekibi bilgili ve yardımsever. Aynı zamanda forumda diğer kullanıcıların kendi deneyimlerini görmeniz mümkün. Ekstra destek kılavuzlar ve sıkça karşılaşılan sorunların çözümüyle ilgili rehberler içeren ana sitede veriliyor.

Güncelleme: IPVanish, günlüğe kaydetme politikası hakkında yalan söyledi, bunları kullanmamanızı öneririz. Daha fazla burada

Tara: ipvanish.com