SwitchVPN -İnceleme-

SwitchVPN – kestirme, hızlı, ve tam da amaca yönelik.

Bir VPN servis sağlayıcısını incelerken Kullanım Sözleşmesi’ne bakmak her zaman iyi bir fikirdir. SwitchVPN’in Kullanım Sözleşmesi’ni okuduğumdaysa tepkim “Bu kadar mı yani?” oldu. İkinci tepkimse: Neden bu kadar kolayca anlaşılıyor? Öyle bir sayfa yapmışlar ki anlamsız hiçbir şey yok, basit İngilizce kullanılmış: bu servisi hiçbir suç işlemek için ya da başkalarına, özellikle de çocuklara, ahlaksızca eylemlerde bulunmak üzere kullanmayacaksınız (böyle durumlarda “gezegenimizi terk etmeniz” tavsiye olunur).

SwitchVPN’in 20 ülkede sunucuları var:

ABD, Birleşik Krallık, Belçika, Kanada, Çek Cumhutiyeti, Fransa, Almanya, Hong Kong, İtalya, Japonya, Letonya, Lüksemburg, Malezya, Hollanda, Romanya, Rusya, Singapur, İspanya, İsveç, İsviçre

Şifreleme teknolojisi oldukça gelişmiştir. Standart olaran 128 ya da 256-bitlik şifrelemelerden kat kat daha güvenli olan 1024 ve 2048-bitlik şifreleme kullanılmaktadır. Aynı zamanda, Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Mac OS X (10.5 ve sonrası), hatta Linux de dahil olmak üzere her türlü platforma da uyumluluğu vardır. SwitchVPN, DD-WRT ve Tomato Routers üzerinden çalışabilmekle birlikte birçok mobil cihazla da uyumludur. PPTP, L2TP, OpenVPN ve SSTP protokolleri desteklenir. Kullanımınız kayıt altında tutulmaz – yalnızca kullanıcı adınız, bağlı bulunduğunuz VPN sunucusu, IP adresiniz, ve kullanılan kota miktarı, aynen Kullanım Sözleşmesi’nde denildiği gibi. Fakat en başta kayıt olurken birçok detaylı bilgi istiyorlar. P2P dosya paylaşımına yalnızca Hollanda sunucularında izin verilmiştir.

SwitchVPN’in kullanıcı arayüzü:

SwitchVPN’in basit ve kullanıcı dostu arayüzüne ilkin kullanıcı adınızı ve şifrenizi tuşlayarak giriş yapıyorsunuz. Hesabınız yoksa hemen yeni bir hesap edinmek için bir link de bulunuyor. Aynı zamanda orada VPN protokolünü ve amaçlarınız için uygun olan sunucu yerini de seçebileceğiniz ayarları bulacaksınız. Hata ayıklama, güncelleme ya da bağlantıyı sonlandırma butonları da gelişmiş seçenekler butonuyla birlikte oradadır.
Gelişmiş arayüz dilinizi, MUT boyutunu ve proxy ayarlarınızı soracaktır. Adres ve port gibi http proxy ya da socks proxy bilgilerini doldurun. SwitchVPN her bilgisayar açılışında otomatik olarak başlasın istiyorsanız da buradan ayarlayabilirsiniz.

Müşteri hizmetleriyle ilgili olumlu kullanıcı yorumlarının yanında şöyle bir vaka da var: Canlı Sohbet’te karşıdaki teknik eleman kayboluyor ve bir daha geri gelmiyor. Sohbet oturumu yeniden açıldığında ise bütün yetkililerin meşgul olduğu söyleniyor ve bir e-mail formu çıkıyor. Üçüncü denemede SwitchVPN ne zaman kuruldu sorusuna cevaben yetkili destek elemanı destek sistemine yönlendiriyor. Ödeme planı seçenekleri de gayet basit ve anlaşılır:

  • Temel (aylık 5,95$) sizi ABD, Birleşik Krallık, Hollanda, Almanya ve Kanada’ya bağlıyor. Ekstra bağlantılar aylık 1,95$.
  • Kombo Pro (aylık 9,95$) ile iki bağlantıya sahip oluyorsunuz (ekstra her bağlantının aylık ücreti 1.95$) ve 20 sunucunun hepsine birden erişim hakkınız oluyor.
  • Profesyonel (aylık 59,95$) paket ile 20 sunucuya birden erişiminiz ve 10 adet bağlantınız oluyor (her ekstra bağlantı aylık 2$).
  • Her paket için uzun süreli üyeliklerde (mevsimlik ve senelik) indirimler var.
  • Şifreleme harika, uyumluluk iyi, fakat diğer hizmetlerde eksikler var.
Tara: switchvpn.net