ExpressVPN İnceleme

ExpressVPN Amerika merkezli bir Sanal Özel Ağ hizmetidir. Kullanıcılara sınırsız kapasite, en ileri düzey şifreleme teknolojisi ve dünya çapında birçok sunucuya erişim hizmeti sunar. Bu hizmet hem güvenliği hem gizliliği sağlayan bir ürün olarak pazarlanıyor.

Kullanıcıların kimliğini koruması ve güvenli bir internet bağlantısı sağlaması haricinde, ExpressVPN kendisini aynı zamanda internet sansürünün ve sitelerde bağlantı yerine göre içeriği kısıtlayan uygulamaların üstesinden gelme yolu olarak tanıtıyor.

Nasıl Çalışır

ExpressVPN sunucularından birine bağlanan kullanıcılar internet trafiklerini şifrelenmiş bulacaklar. Bu, gözetlenme ya da hack’lenme dahil olmak üzere internetteki birçok tehlikeye karşı onları koruyacaktır. Dahası, internet trafiği kullanıcının bilgisayarından başlıyormuş gibi değil, sunucudan başlıyormuş gibi görünür.

Kullanıcı sunuculardan birinin IP adresini kullanır ve kendi konumunu gizlemiş olur. Gerçek IP adresi gizlidir. Kullanıcının kimliği gizlenmiş, bağlantı yerine bağlı kısıtlamalar aşılmıştır, çünkü internet siteleri kullanıcının gerçek bağlantı yerini değil sunucunun yerini görür.

Güvenlik

Sunulan hizmet yüksek kalite 256-bit OpenVPN protokolünü esas alır, fakat L2TP/IPSec, PPTP, SSL ve SSTP protokolleri de desteklenmektedir. Yazılım içerisinden kullanım amacına göre çeşitli ayarlar seçilebilir. Örneğin L2TP mobil cihazlar tarafından desteklenir ve daha hızlıdır fakat daha az güvenlidir.

Şirketin merkezi Amerika’da, bu da birtakım riskler söz konusu demek oluyor, çünkü ExpressVPN Amerikan yasalarına bağlı olarak bazı verileri tutmak zorunda. Fakat buna rağmen, gerçek IP’niz, erişim zamanlarınız ve kullanım kotanız kaydedilir, nerelere bağlandığınız ve indirdiğiniz dosyalar değil.

Kullanıcı arayüzü

Sunucular

ExpressVPN’in şu ülkelerde sunucuları bulunmaktadır: Slovakya, Avusturya, Litvanya, Malta, Letonya, Kosta Rika, Ekvador, Kırgızistan, Yunanistan, İsrail, Guatemala, Bulgaristan, Finlandiya, Şili, Hong Kong, Japonya, ABD, Hollanda, Kanada, Sırbistan, Moğolistan, İngiltere, Endonezya, Kıbrıs, Arjantin, Hırvatistan, Türkiye, Tayland, Bosna Hersek, Lüksemburg, Rusya, İzlanda, Man, İspanya, Moldova, Venezuela, İrlanda, Güney Afrika, Brezilya, Portekiz, Tayvan, Malezya, Macaristan, Azerbaycan, Güney Kore, Filipinler, Gürcistan Adası , Kolombiya, Meksika, Ukrayna, Arnavutluk, Singapur, Çek Cumhuriyeti, Fransa, İsveç, Lihtenştayn, Avustralya, Bahamalar, Norveç, Hindistan, Vietnam, Peru, Danimarka, Estonya, Belçika, Özbekistan, Slovenya, Yeni Zelanda, Almanya, Avrupa, Panama, Romanya, Uruguay, Kazakistan, İtalya, İsviçre, Mısır, Polonya, Cezayir, ABD ve Brezilya.

ExpressVPN sunucuları 2019’da gizlilik politikasına uyumu onaylamak için PwC tarafından denetlenmiştir.

Ücretler ve Ödeme Yöntemleri

ExpressVPN’in aylık üyelik ücreti 12.95$, ki bu pazarın pahalı tarafına düşüyor. Sonuç olarak hizmetten uzun süre faydalanmayı planlayanlara en baştan uzun süreli bir pakete kaydolmalarını öneririz. 6 aylık üyelikte ay başına 9,99$ ücret düşerken senelik üyelikte ise her ay 8,92$ ücret ödüyorsunuz.

Ücretsiz deneme sürümü olmasa da 30 gün para iade garantisi mevcut, yani ilk 30 günü ücretsiz deneme süresi olarak da düşünebilirsiniz. Eğer hizmetten memnun kalmazsanız paranızın tamamı iade ediliyor. Aynı zamanda her ödeme planı istediğiniz zaman durdurulabiliyor.

Ödeme seçenekleri olarak Visa, MasterCard, American Express, Discover, PayPal, WebMoney ve daha bir sürü seçenek mevcut. Ek olarak, güvenlik için endişelenen kullanıcılar için, anonim bir ödeme seçeneği olan Bitcoin de seçenekler arasında.

Uyumluluk

ExpressVPN hizmeti birçok cihaz ile uyumludur. PC’ler, Mac’ler, mobil cihazlar ve tabletler. Kullanıcılar ExpressVPN uygulamasını kendileri kurabilirler, tavsiye edilen metot budur. Çeşitli cihazlar ve işletim sistemleri için kurulum rehberlerine aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz:

Windows: https://www.expressvpn.com/tutorials/expressvpn_windows

Mac OSX: https://www.expressvpn.com/tutorials/expressvpn_mac

Android: https://www.expressvpn.com/tutorials/android_app

iOS: https://www.expressvpn.com/tutorials/ios

Diğer rehberlere şuradan ulaşabilirsiniz: https://www.expressvpn.com/vpn-setup

Müşteri Desteği

ExpressVPN’in müşteri desteği onun en büyük artılarından bir tanesi. Ana şirket sitesi sıkça karşılaşılan sorulara ve sorunlara cevaplar sunmakla birlikte yazılımın birçok cihazda kurulumuyla ilgili ayrıntılı açıklamalara ve kılavuzlara yer vermekte, dolayısıyla birçok kullanıcı bir problemle karşılaştığında sitede çözümü bulabilmektedir.

Ayrıca, kullanıcılar kişisel destek gerektiren durumlarda, 7/24 hizmet veren teknik destek ekibiyle canlı sohbetten iletişime geçebilirler. Yani size yardım edecek birileriyle iletişiminiz her zaman mümkün kılınmıştır. Sohbet geçmişiniz sistemde kayıtlı tutulur, böylece ilerideki yardım istemleriniz teknik ekip tarafından daha kolay cevaplanabilir.

Tara: expressvpn.com