IVPN İnceleme

IVPN’in çok geniş sunucu seçeneklerinin olduğu söylenemez. Hız ve anonimlik için oluşturulmuş güçlü sunucularının listesi şöyle:

  • ABD – 4 sunucu
  • Birleşik Krallık ve Hollanda’da ikişer tane
  • Kanada, İsviçre ve Fransa’da birer tane

Sunucu durumu sayfası canlı olarak bütün sunucuların durumunu gösterir. Aynı zamanda sunucunun ne kadar yüklü olduğunu görüp ona göre daha az yoğun bir sunucuya geçiş yapabilmeniz kolaylaşır. Amerikan sunucularına ve çoklu sekme VPN’lerine dikkat edin çünkü Amerika’da P2P paylaşımlar engelli oluyor.

Fiyat olarak skaladaki yeri biraz yüksek. Askeri-seviyede güvenlik sunan 256-bit şifrelemesi göz önünde bulundurulduğunda bu normal, fakat protokoller OpenVPN ve L2TP/IPSec ile sınırlı. Tarife şeklinde satış yapılmıyor. Ürünleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkün:

  • tek seferlik aylık ücret 20$
  • aylık üyelik 15$
  • mevsimlik üyelik 40$
  • yarım senelik üyelik 70$
  • senelik üyelik 100$

İnternet sitelerine girdiğinizde temiz, profesyonel ve her şeyi içerecek şekilde hazırlanmış veri bankası dikkatinizi çekecek. Okudukça internet gizliliğiyle ilgili ciddi anlamda bilgi edinmeye başlayacaksınız.

Fakat birtakım durumları belirtmekte fayda var. Örneğin Gizlilik Politikası’nın bir bölümü hide.me’ninkiyle kelimesi kelimesine aynı (yalnızca “Malezya”yı “Malta”yla değiştirmişler). Aynı zamanda şöyle bir çelişkili durum var ki bir yandan kendilerini hiçbir kullanıcı kaydı tutmayan anonim bir servis olarak tanıtıyorlar, diğer taraftan Google Analytics’in kullanımı için her türlü bilgiyi depoluyorlar. Web dizayncıları değil pazarlamacıları ilgilendiren bir ürün olan Google Analytics’e neden ihtiyaçları olduğu bir muamma.

IVPN’in Arayüzü

Bağlantı arayüzü: Kullanıcı adı ve şifrenizi girin. Şifrenizi hatırlamıyorsanız ortadaki linke tıklayın.

 

Sunucunun yerini ve protokolü seçin. Biri çalışmazsa bir diğer protokolü seçebilirsiniz.

 

Son olarak bağlan butonuna tıklayın ve VPN’i çalıştırın.

Ayarlar arayüzü: Pratik kullanım sağlayan “bilgisayar açıldığında başlat”, “simge durumuna küçült” ve “küçültülmüş başlat” gibi özel seçenekleri değiştirin. Bu, özellikle masaüstünüzde yere ihtiyacınız varsa önemli bir özellik. Eğer zaman kaybetmek istemiyorsanız otomatik bağlanma özelliğini seçebilirsiniz, böylece istemci her açılışta en son bağlanılan sunucuya otomatik olarak bağlanacaktır.

İleri düzey seçenekler için “buraya basın” yazan yere tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Böylece amaçlarınız için uygun olabilecek seçeneklere oradan göz atabilirsiniz.

Tanılama arayüzü: Bağlantı problemi yaşadığınızda kayıtları kullanabilirsiniz. Bu butonlara basarak kayıtları gönderin ya da inceleyin. Bu kayıtlar size üzerinde analiz yapabilmeleri için IVPN’e göndermeniz maksadıyla ağ bilgisini verir.

İddialarına göre kullanıcının kimliğini ortaya çıkaracak hiçbir bilgiyi tutmuyorlar, fakat belirli bazı cihazları açık edecek bilgiler kayıt altında duruyor. Bu hizmete özel bir başka durum ise VPN’lerin onlarca hatta yüzlerce IP’si varken IP’leri her kullanıcı için 3 ya da 5 ile sınırlı tutmaları. Bu limit hız performansındaki düşüşleri engellemek içinmiş, fakat bunun aynı zamanda özel bir yetenek gerektirmeden kullanıcının takibinin yapılmasına olanak verdiğini de belirtmek gerek. İnternet kullanımıyla ilgili kesinlikle hiçbir kısıtlama getirmedikleriyle ilgili ortada çok laf dolaşsa da dosya paylaşımının aktif olarak caydırıldığını görüyoruz. Kullanıcılara dosya paylaşımı yapacaklarında Amerikan sunucularını kullanamıyorlar.

Müşteri hizmetleri de bir diğer hayal kırıklığı. Yalnızca e-mail ile destek sağlanıyor, ki ona da “24 saat içinde” cevap veriliyor.

Sonuç olarak bu servis açıkça ilk seçeneğiniz olmamalı fakat iyi tarafları da var.

Tara: Ivpn.net

İnceleme yaz hakkında Ivpn.net