EarthVPN İnceleme

Kuzey Kıbrıs’ın güzel doğasına hoş geldiniz. Burayı diğer, daha gelişmiş yerlerinin arasında sivrilten şey yasaları: şirketlerin size dair hiçbir veriyi saklama zorunluluğu yok. Bu da EarthVPN “kayıt tutmuyoruz” dediğinde bu sözün arkasında durduğunu gösteriyor, yani kullanıcının internette yaptığı hiçbir işlem hiçbir şekilde takip edilemez. Hiçbir şekilde. Yani imkansız.

An itibarı ile altı kıta 32 ülkede 114 sunucuları ve 204 ağ geçidi bulunuyor: ABD, Birleşik Krallık, Avusturya, Belçika, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Çin, Estonya, Fransa, Almanya, Hong Kong, Hindistan, İrlanda, İtalya, Japonya, Lüksemburg, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Panama, Polonya, Romanya, Rusya, Singapur, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, ve Ukrayna.

Protokolleri sıralamak gerekirse:

  • PPTP (MPPE 128bit şifreleme -sıkıştırılmış ya da sıkıştırılmamış- ve MS-CHAPv2 yetkilendirme)
  • OpenVPN (128-bit AES şifreleme -isteğe göre 256 da olabiliyor- ve 160-bit SHA1 algoritması, TLSv1/SSLv3 DHE-RSA-AES256-SHA kontrol kanalı, ve 2048-bit RSA)
  • L2TP (3DES ya da AES algoritmalarıyla şifrelenmiş standardize IPSec protokolü ve 256-bit şifre anahtarları)
  • SSTP (2048-bit SSL/TLS ile kimlik doğrulama sertifikaları -askeri güvenlik seviyesinde!- ile 256-bit şifreleme)
  • SSH/Socks (aka Torrent Proxy, 128-bit anahtar ile AES şifreleme, 256-bit seçeneği de mevcut)

DMCA’yı ve buna benzer problemleri önlemek için P2p ve torrent işlemlerine yasal sıkıntı doğurabilecek yerlerin sunucusunda yer verilmemiştir. Böyle işler içinse bazı kıyı sunucuları kullanılır, dolayısıyla hiçbir ulusal yasanın yaptırımı altında kalmadan bu sunucular VPN ağını sürdürebilirler.

Hemen her işletim sistemiyle uyumluluk sağlayan hizmet mobil cihazlarda, DD-WRT’de (v24 ve üstü), Tomato ile uyumlu bilgisayarlarda, Apple TV’de, Boxee Box’ta, Roku’da, SmartTV’lerde, Xbox’ta, Playstation ve Chromecast’ta bile çalışıyor.

Ücretlendirme daha basit olamazdı: Aylık plan 3,99$, yıllık ise 39,99$. Kontrat yok. 7 gün para iade garantisi. EarthVPN her ödeme için ayrı bir fatura oluşturduğundan fatura bilgisi de istemiyor. Ödeme yapıldığı anda ödemeye ilişkin her şey siliniyor. Böylece o hesabı kim satın aldı bilmenin bir yolu kalmıyor.

Müşteri hizmetlerine gelince, birazcık hayal kırıklığı olduğunu söylemeliyim. Sorunuzun satışla mı teknik destekle mi ilgili olduğuna, ya da kötüye kullanımı mı şikayet edeceğinize göre üç farklı e-mail adresi var. Ve kullanıcılar e-mail’lere cevap vermede çok hızlı da davranmadıklarını söylüyor.

Sonuç olarak, son teknoloji, fakat kullanıcı desteği eksik.

Tara: earthvpn.com

İnceleme yaz hakkında earthvpn.com